Guia Per a Imprimir Segells Grans

Com imprimir segells grans

® Rittagraf

Benvingut a la nostra guia sobre la impressió de segells grans! Si alguna vegada t'has preguntat com imprimir el teu propi segell personalitzat de gran grandària, estàs en el lloc correcte. Els segells de cautxú grans són eines increïblement pràctiques per a personalitzar paqueteria, bosses, papereria i fins i tot peces tèxtils.

Et proporcionem consells i diverses opcions per a aprofitar al màxim els teus projectes amb segells grans de cautxú. Continua llegint per a trobar l'opció que s'adapti millor a les teves necessitats!

Múltiples aplicacions per a segells grans

Un segell gran té innombrables aplicacions. Ja sigui per a marcar caixes, imprimir bosses de paper, personalitzar embalatges de cartó o estampar samarretes i teixits, et presentem diverses maneres d'aplicar tinta al segell i aconseguir resultats professionals. Explora els avantatges i desavantatges de cada opció d'impressió per a trobar la que s'adapti millor a les teves necessitats.

A continuació oferim diferents opcions per a aplicar la tinta i estampar un segell gran, a més dels avantatges i desavantatges de cada sistema o procediment.

Opció 1. Estampar un segell gran usant un coixinet gran i una recàrrega de tinta de segell


Aquesta és una opció molt còmoda i elegant. Existeixen coixinets professionals de tapa metàl·lica de fins a 20x30 cm. Aquests coixinets (o tampons) venen verges (sense tinta) i estan fabricades amb teixit de mussolina, ajudant a reportar la tinta de manera uniforme. Aquestes coixinet s'emplenen amb qualsevol tinta líquida de segells. Pot utilitzar-se qualsevol tipus de tinta de segells però, evidentment, quant millor sigui el tipus de tinta, millor serà la reproducció del segell. Tintes com les Coloris de 250 ml pot ser una opció econòmica però són de pitjor qualitat que les Versacraft de Tsukineko, per exemple. Aquestes últimes, a més són ideals per a imprimir diverses superfícies.

Avantatges:

 • El format del coixinet permet entintar segells de diverses grandàries.
 • Existeix molta més varietat de color en formats petits com les recàrregues de tintes de segell Versacraft.
 • Existeixen recàrregues de tinta de molt bona qualitat i amb gran varietat de color, com les recàrregues de tinta de segells Versacraft.
  La sèrie de tinta versacraft és indeleble i fins i tot adequades per a imprimir sobre tèxtil, fusta, guix, plàstic, i més superfícies.

Inconvenients:

 • És necessari carregar la tinta de manera manual.
 • És necessari esperar 1 o 2 minuts d'assecat.
 • Les tintes de millor qualitat tenen envasos bastant petits (entre 20 i 30 ml). Amb una sola recàrrega podríem emplenar un coixinet gran, però de seguida necessitarem més recàrregues, sobretot amb els formats més grans. Cal valorar si s'usarà amb freqüència.
 • Un coixinet només servirà per a un color. Si volem usar diferents colors, haurem de tenir diferents coixinets carregues amb diferents colors.

Carregant de tinta versacraft un coixinet gran per segells

Opció 2. Estampar un segell gran emprant un coixinet de segell petita ja carregada de tinta

Parlem de l'ús de tintes de segell que ja incorporen la tinta. Hi ha molta varietat i sèries com les tintes Versacraft, tintes Versafine, tintes Memento, tintes Memento Luxe, entre altres sèries. Cadascuna de les sèries de tintes per a segells té una aplicació i un carta de color diferent. Aquestes tintes són molt bona opció quan la producció no serà molt llarga. Existeixen tintes de segell amb el coixinet elevat, cosa que permet aplicar la tinta en superfícies molt més grans. Simplement apliquem la tinta donant petits copets sobre la superfície del segell fins que vegem que hem cobert de tinta el segell de cautxú.

Avantatges:

 • És una opció molt més econòmica que les anteriors.
 • Permet treballar amb més d'un color sense fer una gran inversió.
 • Permet controlar més la quantitat de tinta aplicada, fins i tot s'aconsegueixen millors càrregues de tinta.
 • Varietat de tipus de tintes de segell per a diferents superfícies: tintes tèxtils, tintes per a plàstics, tintes per a superfícies no poroses, fins i tot negres metall o superfícies complexes.

Inconvenients:

 • La grandària del coixinet fa que es trigui més temps a aplicar la tinta; encara que és més ràpid i còmode del que sembla.
 • Algunes sèries de tintes per a segell no ofereixen recàrregues i caldrà comprar un coixinet nou quan es gasti la tinta.

Impressió de segell gran amb tinta de segell Versafine Clair de Tsukineko

Opinió 3. Estampar un segell gran usant tinta de gravat aplicada amb corró

Un corró de cautxú ens permet aplicar tinta sobre superfícies grans de forma molt efectiva. Bastarà amb crear un camp de tinta sobre una superfície no porosa com un cristall o marbre, també podem usar un suport més manejable: un plàstic o acetat. Estenem la tinta amb un corró fins a aconseguir una pel·lícula homogènia i apliquem la tinta com si es tractés d'un linòleum, una planxa sintètica o una xilografia. 


Dins d'aquesta opció podem triar tintes que siguin de base aigua o tintes que siguin de base oliï. Per a aquest tutorial hem utilitzat tinta d'offset (base oliï).

 • Les tintes de base aigua: Assecaran més ràpid en el suport estampat i es manipulen amb major facilitat, sobretot al moment de netejar.
 • Les tintes de base oli: Trigaran bastant més a assecar ( entre 24 i 72 hores) depenent de la superfície i la quantitat de tinta. Podem utilitzar secatius per a accelerar l'assecat. L'acabat és molt més brillant i “professional”. La neteja pot fer-se amb olis vegetals de neteja. La seva neteja és una mica més laboriosa però el seu acabat val la pena.


Avantatges:

 • Controlem la capa de tinta i ampliem les opcions de tipus de tinta: tintes de linòleum i gravat tradicional, tintes de xilografia o tintes d'offset.
 • Podem trobar gran varietat de color i fins i tot fabricar les nostres pròpies mescles.
 • L'acabat imprès és molt professional.

Inconvenients:

 • Es necessita una infraestructura major: un corró cautxú i una superfície no porosa on estendre la tinta. 
 • L'assecat és molt més lent que una tinta se segello. Les tintes de gravat a l'oli o tintes d'offset, per exemple, triguen fins i tot 48-72 hores, depenent de l'absorció de la superfície i del tipus de tinta.
 • És necessari netejar els estris, el corró i el camp de tinta.

Opció 4: Estampar un segell gran usant negra tèxtil aplicada amb corró

Si la teva intenció és imprimir teixits i tèxtils amb segells grans, aquesta potser és la millor opció. Aplicar la tinta amb corró permet controlar directament la capa de tinta. Per a imprimir segells sobre teixits i altres materials porosos és recomanable carregar bé de tinta el cautxú del segell (cosa que amb un coixinet de segell no pots fer). 

Dues opcions molt assequibles de tinta:

 • Tintes de base oli per a tèxtil: Existeixen tintes de base oli especials per a gravat en relleu , com la tinta tèxtil d'Speedball.
 • Tintes de base aquosa per a tèxtil: La tinta de base a l'aigua de serigrafia és molt recomanable. Ofereix bona cobertura, es comporta bastant bé en la majoria de segells i seca molt ràpid sobre la peça. Per a aplicar amb corrons, recomanem l'ús de negra laca tèxtil a l'aigua.

En el cas de les tintes de base oliï a tèxtil l'assecat en la peça és molt més lent, fins a 7 dies!. Una dels avantatges és que també triga molt a assecar el cautxú del corró i el camp de tinta. Això permet treballar llargs espais de temps sense por al fet que la tinta s'assequi en el corró ni en el segell de cautxú.

Avantatges:

 • Permet càrregues de tinta més generoses. Això és bo per a impressió sobre tèxtil, per exemple.
 • La càrrega de tinta en segells molt grans es fa de forma més ràpida amb un coixinet per a segells.

Desavantatges:

 • És necessari muntar una infraestructura més complexa per a estendre el camp de tinta. Es necessita una superficie no porosa i un corró de cautxú o un corró d'escuma.
 • La neteja d'eines és més farragosa.

Si tries aquesta opció, et recomanem el nostre tutorial sobre com imprimir segells grans sobre tèxtil amb tintes de serigrafia de base aigua.

Impressió de segells amb tinta tèxtil de gravat Speedball

Impressió de segells amb tinta tèxtil de serigrafia Rittagraf

Altres opcions per a imprimir un segell gran: lliure albir!!

Es pot aplicar la tinta sobre el segell gran combinant diferents tipus de tintes i tècniques. Independentment de si són negres de base aigua o de base oliï o derivats del petroli, es poden usar totes aquelles tintes que se'ns ocorrin: tintes de gravat xilogràfic, tintes d'offset, negres flexografia, tinta tipogràfiques, tintes de serigrafia (sobretot de base aigua) i podem aplicar-les de diferents maneres: amb corrons de cautxú, amb pinzell, un esponja de estergit i fins i tot fabricar tinters especials amb formes i teixits.

Les experimentacions exigeixen riscos però ofereixen infinitat de sensacions noves! Dona-li i trobaràs nous espais d'impressió.

Ara que ja has vist les diferents opcions d'entintar un segell gran de cautxú, estàs preparat/a per a triar l'opció què millor s'adapti a les teves necessitats i al teu treball.

Si tens qualsevol dubte, contacta amb nosaltres i t'ajudarem en el que necessitis. Si necessites un segell gran personalitzat, no oblidis de visitar la nostra web i veure totes les opcions i possibilitats que podem oferir-te. Si ho prefereixes, pots visitar la nostra botiga i taller a Barcelona on podràs veure exemples i tot tipus d'opcions.

Encarrega els teus segells Grans En Rittagraf

El nostre equip és expert en la fabricació de segells de cautxú de tipus, sent pioners en la creació de segells grans a Europa. Els nostres dissenys han estat imitats per una llarga llista de competidors.

El nostre compromís amb la qualitat i la innovació ens ha portat a perfeccionar els nostres processos de disseny i fabricació, i avui dia comptem amb una àmplia varietat d'opcions per a segells grans, des dels més simples fins als més complexos.

En la nostra pàgina web, podràs trobar una gran selecció de dissenys i grandàries de segells grans personalitzats. A més, el nostre equip d'experts estarà encantat d'assessorar-te en tot moment perquè trobis el segell perfecte per a les teves necessitats.

No esperis més per a millorar la imatge del teu negoci amb un segell d'alta qualitat i personalitzat. Contacta'ns i descobreix per què som líders en la fabricació de segells grans i personalitzats a Europa.

 

En Rittagraf, som pioners en la fabricació de segells grans a Europa. La nostra àmplia varietat d'opcions, des dels dissenys més simples fins als més complexos, garanteix que trobis el segell perfecte per a les teves necessitats. Millora la imatge del teu negoci amb segells grans i personalitzats d'alta qualitat. Contacta'ns i descobreix per què som líders de fabricació de segells a Europa! 

Copyright © 2021-actualitat Rittagraf S.L. Tots els drets reservats.